Välkommen som prenumerant på vårt nyhetsbrev, vilket utkommer 4-6 gånger per år. För dagliga uppdateringar, följ oss gärna på Facebook.

I en tid då hastighet och kortsiktighet tenderar att ta alltmer plats i våra liv så känns det viktigare än någonsin att blicka inåt i strävan efter djup och långsiktighet men också att ifrågasätta de val som vi gör.
Japan har en lång och genuin hantverkstradition där det man skapar måste ha mål och mening och där man värnar om hela processen ifrån början till slut. Kvalitetsintrycket är ofta lika starkt på utsidan som på insidan, där det är uppenbart att man vill bidra med produkter som fyller ett högre syfte över tid.
Vi vill nu bjuda in till en heldag på temat med ett helhjärtat fokus på en handfull Japanska tillverkare som står för allt det vi tror på och helst av allt vill representera.
Huvudnumret blir den Skandinaviska premiären av TechDAS nya mästerverk AirForce IV i samspel med en komplett anläggning ifrån CS Port med stöd utav Wellfloat.
Under dagen så får vi sällskap av Marko Vesterinen som kommer att spela Japansk vinyl för er. Marko är fotograf med ett djupt intresse för Japansk kultur och musik.
Varmt välkommen nu på lördag den 6 December kl.11-16 där vi bjuder på kaffe & Japanska bakverk.
/ Marcus & Marko
