Välkommen som prenumerant på vårt nyhetsbrev, vilket utkommer 4-6 gånger per år. För dagliga uppdateringar, följ oss gärna på Facebook.
Regntunga skyar och gråväder var inget hinder för årets Göteborg HiFi Show med utställare ifrån hela landet på plats. Det här var den första mässan längst med västkusten på flera år och vårt andra deltagande som besökare ifrån Stockholm. Helgen tillbringades för vår del på hotell Elite Park Avenue, vilket också var knutpunkten för mässan.
Det första vi möttes av efter att ha anlänt och fått in de första av många lådor var ett kalt rum utan mattor med glastäckta sidor och stolpar i ärgad mässing i syfte att skydda de känsliga väggmålningarna. En bättre start kunde vi ha önskat oss, men som alltid så får man utgå ifrån de givna förutsättningarna och göra det bästa av situationen. Medhavda akustikhjälpmedel och en expanderbar fondvägg räddade både akustiken och känslan i rummet under helgen där slutresultatet blev riktigt bra till slut.
Vårt tema för helgen var ikoner med fokus på ett par klassiska tillverkare vilka under åren har lyckats uppnå en legendarisk status inom sina respektive områden. Som alltid så försöker vi också att variera presentationerna och visa upp en flora av olika system under mässor och events med skiftande inriktning, karaktär och framtoning. Målet den här gången var att uppnå en välbalanserad, naturlig och levande upplevelse som sätter musiken i centrum med tydliga analoga förtecken.
Responsen under helgen var stundtals överväldigande där många satt kvar i långa stunder och också återkom vid flera tillfällen. Under den här typen av tillställningar med en ganska hög puls och många rum att besöka så är vi glada att ha kunnat erbjuda en lugnare stund med möjlighet att beröra lite mer på djupet i kontrast till många av de snabba och ofta ytligare intrycken.
Längst fram på scenen placerade vi högtalare ifrån Harbeth under helgen där vi spelade på både det stora flaggskeppet M40.3 XD men även den mindre och mer tillgängliga SHL5 Plus XD.
Mytomspunna Conrad Johnson stod sedan för en stor del av (rör)elektroniken i form av försteget ET6 SE samt stereoslutsteget Classic 120 SE.
De digitala källorna kom ifrån Aurender N20 (streamer/server) samt Playback Designs MPS-6 (CD/SACD/DAC) ifrån deras nya Edelweiss serie. Vinylriggen kom ifrån Vertere och deras nya MG-1 RP med pickup och step up trafo ifrån Allnic. Allt vilandes på rack ifrån NEO och sammanflätat med kablar ifrån Esprit. Systemet fick också hjälp av strömrening ifrån Audience, en nätverksswitch ifrån Innuos och lokal jordning ifrån CAD.
Här berättar vi lite mer om vårt val av system och tillverkare under helgens mässa.
Vi försöker att presentera lite ny musik under den här typen av tillställningar vilket vi upplever är något som många av er uppskattar. Dire Straits, Pink Floyd och Nils Lofgren får ursäkta.
Här hittar ni spellistorna ifrån helgen hos både Qobuz och Tidal.
Vi vill rikta ett stor tack till alla som besökte oss under helgen och för era fina omdömen. Det är er närvaro och ert fina engagemang som gör den här typen av tillställningar så värdefulla och mödan värd!
Vi ses snart igen 🎵.
/ Marcus & co
Inbjudande välljud ifrån klassiska och mogna musikförmedlare.
Utsökt rörelektronik ifrån legendariska Conrad Johnson.
Ledande digitalteknik ifrån Playback Designs signerade ”Mr. DSD” Andreas Koch.
Analog känsla ifrån strömmad och lagrad musik.
Skivspelare, tonarmar, pickuper och kablar ifrån en av de mest erfarna och karismatiska konstruktörer som vi känner – Touraj Moghaddam.
De mest välbalanserade och naturliga kablar som vi känner till.
Att jorda sina komponenter ger ökad renhet, lugn och harmoni.
Tack Göteborg – vi ses snart igen.